Od 20. do 22. 9. 2018, České centrum v Paříži
Výstavu jako společný projekt Východočeského muzea v Pardubicích a Univerzity Pardubice hostilo tamní České centrum v rámci Dnů evropského historického dědictví. Velké nadšení vzbudila nejen samotná výstava, ale také řemeslné dílny včetně ražby mincí nebo pletení provazu.
Přes 700 návštěvníků odcházelo spokojeno a poučeno o historii dolaru a její souvislosti s českým prostředím. Kromě zájemců o Dny o evropského historického dědictví na výstavu zabloudili i běžní kolemjdoucí, Francouzi i lidé z různých koutů světa.
Razili mince a pletli lana
V rámci Dnů evropského dědictví se na půdě Českého centra podařilo představit českou kulturu s historickou tradicí a současnou muzejní práci. V dílnách si děti i dospělí vyzkoušeli vyrazit vlastní groš, uplést lano nebo vyrobit originální sáček na minci.
Podařilo se oživit prostor uvnitř dvorku Českého centra a Dny evropského historického dědictví dostaly úplně jiný rozměr. Je to cesta jak přitáhnout pozornost k Českému centru. Program přispěl k prezentaci celé České republiky a jejího kulturního dědictví.
Výstava cestuje po celém světě
Ukazuje se, že tato výstava je velmi životaschopným projektem. Cestovala už do New Yorku, Mexika, Štrasburku a nyní jednáme o jejím zapůjčení do Texasu a dalších zemí.
Výstava přibližuje vznik a vývoj řady tolarových měn v Evropě od 16. století. Je tvořena panely s využitím fotografií a galvanoplastických kopií mincí, které ze sbírkových originálů zhotovil restaurátor Východočeského muzea Michal Vojtěchovský. Začíná ražbou velkých stříbrných mincí v Jáchymově roku 1520, tedy před téměř 500 lety.