Od 12. 1. do 20. 5. 2024, La Grange, Texaské centrem českého dědictví a kultury
S nadšením přivítali čeští krajané v texaském městečku La Grange putovní výstavu Od stříbrného českého tolaru k americkému dolaru. Do amerického státu s největší českou menšinou ji přivezli zástupci Pardubického kraje, Východočeského muzea v Pardubicích a Univerzity Pardubice.
Spolupráci s krajanským Texaským centrem českého dědictví a kultury (Texas Czech Herritage and Cultural Centre) zahájili v roce 2012 historici Univerzity Pardubice. Na to navázal Pardubický kraj, který do Texasu již dvakrát přivezl lidovou muziku studentů pardubické Konzervatoře na místní festival a účast plánuje také v letošním roce. Další spolupráce pokračuje v oblasti muzejnictví, a to v součinnosti s Východočeským muzeem v Pardubicích a Filozofickou fakultou Univerzity Pardubice.
Výstava kompletně mapuje vznik a vývoj řady tolarových měn v Evropě v 16. století, jejichž dobové pojmenování tolar později zobecnělo jako označení všech ražeb tohoto typu včetně USA. Velké stříbrné mince, jejichž ražba v Jáchymově byla legalizována usnesením českého zemského sněmu 9. ledna 1520, se podle místa původu nazývaly Joachimsthaler, zkráceně thaler či tolar. Toto označení se později začalo užívat pro všechny velké stříbrné mince podobných parametrů, včetně španělských koloniálních ražeb, ze kterých toto jméno v anglické verzi (dollar) přejaly pro svou měnu koncem 18. století i USA.
Texaská krajanská centra jsou soukromá a financují je dárci, o jejich chod se starají desítky dobrovolníků. Kromě toho v La Grange je to například České kulturní centrum a muzeum v Houstonu. Pravidelně pořádají české festivaly, koncerty a výstavy. La Grange se navíc chlubí i velkým muzeem, které v dochovaných budovách nebo jejich replikách opečovává předměty dokumentující historii, jazyk a kulturu imigrantů z českých zemí. Před deseti lety již přivítalo jinou výstavu Východočeského muzea a pardubické univerzity s názvem Tisíciletá tradice české měny.