Východočeské muzeum v Pardubicích, Zámek čp. 2, 530 02 Pardubice vcm@vcm.cz
+420 466 799 240

Vánoční pozdrav z Pardubic

Vánoční pozdrav z Pardubic

Vzhledem k tomu, že jsme nemohli k navození vánoční atmosféry přispět výstavou přímo v muzeu, připravili jsme si pro vás drobnou webovou výstavu, kterou bychom chtěli dát virtuálně nahlédnout do našich sbírek. A tím přispět k tomu, že si i v této neveselé době připomenete radostné vánoční období.
Vánoční svátky patřily odedávna k očekávané a veselé části roku. Sklizeň byla pod střechou. Hospodáři si mohli alespoň na kratší dobu trochu odpočinout od těžké práce. Krátký den a dlouhá noc pak přispívaly k magickému vnímání této části roku. Ačkoli v moderní době je náš životní styl ovlivněn ročním obdobím mnohem méně, než tomu bylo dříve, jistě si každý z nás více či méně uvědomuje jisté kouzlo, které doba adventní a vánoční má.

Pohled z Tyršových sadů na Zelenou bránu

Kunětická hora, pohled na hrad od jihu, kolem roku 1950

Synagoga s pomníkem bratranců Veverkových, 1915

Prohlédněte si s námi předměty z našich sbírek, které se váží nejen k vánočním svátkům, ale i k zimě jako takové. Naleznete zde klasické betlémy, formy na pečení vánočky a dalšího vánočního pečiva, nádobí určené právě k svátečním příležitostem, nemohou chybět ani stojánky na vánoční stromky a ozdoby. K zimnímu období pak bezesporu patří i zimní sporty, od sáňkování, až po modernější aktivity tak typické pro Pardubice, jako je bruslení a hraní hokeje. Zavzpomínejte na místa v Pardubicích, kde se prodávali vánoční kapři nebo kde se nakupovaly vánoční dárky před několika desetiletími. Potěšte se pohledem na zasněžená místa ve městě. ​

Jako drobný bonus si můžete na konci výstavy pustit krátké video, kterým se vrátíte o 55 let zpátky. Konkrétně si můžete připomenout, jak to v Pardubicích vypadalo v předvánočním čase v roce 1965.

Zimní radovánky na zasněžených stráních a zamrzlých rybnících nám dnes připadají spíše jako pohádkové obrázky. Kopce na sáňkování a lyžovaní se sice v krajině rovinatého Pardubicka hledaly obtížněji, lidé a především děti však byli a jsou vynalézaví, využili tak k zimnímu sportování i sebemenší nerovnost. Najít kus rovného ledu na řece či rybníku bylo snazší, a snad i proto mají bruslařské sporty a především lední hokej v Pardubicích dlouhou tradici

Kluziště pod zámkem

Pár dřevěných bruslí na řemínky, přelom 19. a 20. století

Dámské brusle zn. Jackson Heines, tzv. „džeksny“, konec 30. let 20. století

Kluziště

Pohled od východu na vstupní bránu zámku se skupinou lyžařů na zámeckém mostku, 1910

Lyže z profilovaného jasanového dřeva s tvarovanými špicemi, řemínkové vázání, asi 30. léta 20. století

Mikulovice – kostel sv. Václava, děti táhnou sáňky do kopce, 50. léta 20. století

Rozsáhlý fond historické keramiky a porcelánu v našich sbírkách obsahuje i soubor talířů s vánočními motivy. Vznikly v dánské královské porcelánce Royal Copenhagen, která již od roku 1908 každoročně připravuje kolekci dekorativních vánočních talířů. Jejich základní charakteristikou je sentimentální nálada, navozená modře kolorovanými reliéfy zasněžených krajin, měst či vánočních motivů. Jde o dánskou alternativu naší „ladovské zimy“. Talíře vznikaly v různých jazykových mutacích včetně české, jak dokládají naše sbírkové předměty. Nezdobí dánské talíře i vaše obývací pokoje?

Vedle těchto talířů tu máme i drobnou ukázku papírového nádobí. Naše muzeum schraňuje i celou řadu nádobí spojeného s vánočními přípravami, ty sice nejsou produkty proslulých tvůrců, ale zato provází kuchařky po celé generace. Jimi jsou například kameninové formy na pečení vánočky nebo ryby. Nalezli bychom je ve výbavě kuchyně v 19. století, stejně tak jako ve 20. a mnohdy v nich pečeme dodnes. O tom ostatně svědčí i naše sbírkové předměty. Na svátečním stole nesmělo chybět ani drobnější cukroví, na něž dodnes používáme především kovové vykrajovačky, případně celé formy.

Papírový talíř, 1. polovina 20. století

Cukroví (sádrové modely), 2012, autorka Jana Malá

Sada vykrajovacích formiček na cukroví, 60. léta 20. století

Forma hrnčina na vánoční cukroví, 1. polovina 20. století

Forma ryba, kamenina, konec 19. století

Forma vánočka, kamenina, 1. polovina 20. století

Králicko a Ústí nad Orlicí jsou dva významné regiony východočeského betlémářství. ​Na Králicku je tradice vyřezávaných betlémů doložená od 18. století. Tyto betlémy byly proslulé nejen v regionu, známé byly po celých českých zemích a dostaly se i do zahraničí. Betlémy vystřihované z papíru pak byly velmi rozšířené na Orlicko-Ústecku. Zajímavé jsou především svými netradičními variantami, kterými jsou hromniční nebo velikonoční betlémy.

Betlém hromniční, orlickoústecký, 1996, autor J. Knapovský

Betlém s figurami králického typu, 1. polovina 20. století

Co by to bylo za Vánoce bez vánočního stromečku! A co by to bylo za stromeček bez ozdob! Zprvu bývaly stromečky zdobené rozličnými dobrotami (křížaly, rozinky, ořechy atp.). Oblibu si záhy získaly také ozdoby ze slámy, hoblin či šišek. Již od poloviny 19. století vzrůstala obliba skleněných ozdob, zprvu ve formě perlí (foukaných či vinutých) a následně i koulí (foukaných volně či do formy). Tradice jejich tvorby sahá od domácí malovýroby v podkrkonošských a pojizerských sklárnách přes tovární výrobu podporovanou meziválečným Československem, kdy se ozdoby českých sklářů staly předním vývozním artiklem, až ke dnešní světově proslulé produkci. Od mistrovských děl českých sklářů přes práce šikovných řemeslníků až po výrobky lidových umělců – ozdoby vždy posilují vánoční atmosféru. Jaké máte nejraději vy?

Kunětická hora v zimě, v popředí vojáci na lyžích, 1930, autor Charouz

Vánoční strom republiky na Wilsonově třídě, dnešní třída Míru, 1927

Pardubice – Vánoce v kasárnách železničního pluku, dar A. Kubeše, rotmistra železničního pluku, 1928

Podmalba na skle, Klanění Tří králů, 3. třetina 18. století, Vrchlabí

Vánoční biblický příběh býval námětem i tzv. podmaleb, lidových obrázků malovaných na rubové straně skleněné tabulky. Tyto obrázky byly oblíbené zvláště v 19. století, často se prodávaly na poutích a většinou na nich byl zobrazen náboženský motiv. Podmalby pak zdobily „svatý kout“ venkovského obydlí – prostor ve světnici v rohu nad stolem.

Podmalba na skle, Klanění Tří králů, 2. polovina 19. století, Slezsko, okolí Javorníka

Vytrácení duchovního rozměru Vánoc a převládání materialistického pojetí je dnes ve velkém kritizováno. Nicméně i naši předci, byť samozřejmě v menším měřítku, museli čelit předvánočním reklamám, prodejci se předháněli s výhodnějšími nabídkami. I v pardubickém tisku tak nalezneme řadu tipů na vánoční dárky a poděkování obchodníků zákazníkům za projevenou věrnost.
Na závěr si s námi prohlédněte dobové pohlednice z počátku 20. století se zimní, či vánoční tématikou.

31.12.1940 Východočeský rozhled

5.12.1931 Bratrství

2.12. 1917 Samostatné směry

6.12.1923 Východočeský obzor

Vánoční pohlednice, kolem roku 1900

11. 12. 1934 Východočeský rozhled



Vánoční pohlednice, kolem roku 1910

Novoroční přání, dole text Mnoho štěstí v Novém Roce!, reprodukce od Věnceslava Černého, kolem 1925

Novoroční přání, nahoře text Srdečné blahopřání k novému roku, zimní zasněžená krajina s domem, okolo hvězdy, podkova a čtyřlístky, zlacení, vytlačování, kolem roku 1900

Novoroční přání, kolem roku 1915

Žena na pohlednicích, reprodukce od G. C. Collata, 1920

Autorky výstavy: Mgr. Markéta Beňovská a Bc. Veronika Schiebelová
Autor fotografií: Luděk Vojtěchovský
Technická příprava: Marie Kantová
Vystavené předměty jsou ze sbírek Východočeského muzea v Pardubicích